Ha van egy időmilliomos, aki tud is témákat feldobni, az kellene ide. Való életből szitukat. Blog vagy ilyesmi formában. Meg hírek. Amiken lehet csamcsogni
Csak nekem tűnik úgy...
KendekNem a mobilokra gondoltam, hanem a PC-re, ahol a win részesedés 90% feletti. A mobil eszközöknél a "Linux" szintén megbukott (be sem indult). Az android linux alapú, de nem sorolnám a klasszikus "linuxok" közé. Gondoljunk csak a használatra és azon belül pl. a biztonságra, ahol egy áruházas zseblámpa app is főállásban kémkedik. (Talán épp itt látszik meg, hogy a biztonság mennyire függ, az elterjedés mértékétől.) Én jelenleg azt gondolom magamról, hogy jobban, megbízhatóbban, hosszabb távon tudok üzemeltetni egy win10-et, mint egy linuxot, és persze szükségem is van azokra a szolgáltatásokra, amit nyújt. De, ez nyilván én vagyok. A linux használattal töltött időm nem volt haszontalan, az érdeklődés (Linux-fan?) is megmaradt, de az igényeimnek jelenleg (és a fejlődést látva, valszeg később is) a win felel meg jobban. (+1 magánvélemény: Ez a win, már nem az a win, ami a 7(8) verzióval lezárult, és ez nem jó hír a PC-s linux terjedésének.)
tenkesMik azok a szolgáltatások érdekel?
balzamonAz Android nem csak a Linux kernelt használja, megannyi natív bináris van még ott mellette, amik megegyeznek azokkal a programokkal amik pl. Ubuntu alatt is futnak. Ha benézel a /system/bin alá, akkor megérted, hogy mire gondolok. Az más kérdés, hogy átstrukturálták a rendszert, és kiegészítették egy saját futtatókörnyezettel a jobb kompatibilitás miatt. A legtöbb alkalmazás ezen réteg fölött fut, csak pár olyan van ami teljesítménybeli okokból natív részelemeket is tartalmaz. De ilyen réteget akár az Ubuntu fölé is fel lehetne húzni. De ennél jobbnak vélem a Snap és Flatpak kezdeményezéseket. Ezek is a biztonság és a kompatibilitás miatt jöttek létre. Ez utóbbi pedig az ami ma is még nagy hátránya a rendszernek. Mivel nem lehet úgy általános alkalmazást fejleszteni, hogy az egyrészt több Linux-disztribúcióval is kompatibilis legyen, másrészt a rendszer pár kiadása után ne csorbuljon a futtathatóság. Így pedig sok szoftverkiadónak alapból nem is pálya a Linux, mint operációs rendszer.
KendekA vicces az, hogy a Snap, Flatpak, AppImage az én olvasatomban = Windows program telepítési megközelítés. Ugye az eredeti linuxos eszme az volt, hogy pld. 1 bizonyos fájl ne legyen meg a rendszeren millió helyen, mint a Windowsban. Erre itt vannak ezek az újdonságok, amik magukban hordozzák a függőlegeket is. Annak a programnak a működési szempontjából jó dolog. Eredeti Linux eszme szempontjából meg nem. Emiatt az eszme miatt van központi csomagkezelés. Ezekkel hízik majd a rendszer a jövőben. Jól mondom?
bartasziliSzolgáltatásnak gondolom, hogy: - minden régi-új hardveremet kezeli, és nem csak alap szinten, hanem kihasználja azok valamennyi képességét, - minimális kézi karbantartást igényel, hegesztést meg egyáltalán nem, így nem a rendszeremmel töltöm az időt - 1,5 év alatt nem volt rendszerhalálom, vagy olyan problémám, amit ne tudtam volna azonnal, nem hivatalos informatikai tudással megoldani (nekem van kitalálva/erre vagyok felkészülve?) - egy rakás programot használok, ami csak win-re létezik, vagy win-en jobb a támogatottsága (itt nyilván nem netezésről, meg videonézésről van szó) - a környezetem is win-t használ, és így zavartalan az együttműködés (pl. MSO)
bartasziliAzért nem teljesen olyan mint a windowsos megvalósítás, mert azért a szabályos, csomagszerű telepítés az megmarad. Ami pedig jó, sőt, ez az ami lényegesen jobbá teszi a Windowsnál. Félig-meddig az igaz, hogy ezáltal a függőségek külön-külön hozzá lesznek csapva minden alkalmazáshoz. De nem mindegy, hogy hogyan. Ugyanis a lényeg, hogy a függőségekben (pl. különböző libekben) történő változtatások miatt csorbul a rá épülő program futtathatósága. Ergo az igaz, hogy így pl. egy-egy .so fájlnak több variánsa is telepítve lehet egyszerre, de azt meg lehet oldani, hogy ugyanazt a verziót használó progik ezeken már osztozni tudjanak. Például kemény linkekkel ez a probléma szépen orvosolható. Aminek eredményeképp végül is ugyanabból a fájlból nem lesz egyszerre több példány is, és gyakorlatilag megmarad az az előny amire te gondolsz.
tenkesFunkciókra nem rossz a Windows. Hardware támogatás, az kötelező a gyártóknak, ha el akarod adni a terméked. Adobe progik meg Corel és hasonlók, mint Cubase és társai csak Windows-on vagy Mac-en mennek. Ebből a szempontból persze hogy ne szivassa magát senki. Windows-on minden extra program amit használok Open Source. Amikor épp Windows-oznom kell. Ma már nem tudsz bővíteni egy Mac-et teszem azt SB hangkártyával, viszont a Windows felhasználók mellett egyedül a Linuxosok tennének be ilyet a "tákolmányaikba". Igazán támogathatnák az LTS kernelekhez a cuccosaikat Creative-ék is, meg Asus, Realtek.... Hosszú a lista. Hozzá teszem, hogy mostanában olyan gépeket raktam csak össze magamnak, amik fullosan mennek (HP). Egyedül a tetves TP-LINK wifi nem akarta a tutit. De megy rendesen az is most már.
KendekBocs, de amit te írsz. Az kb. az elmélet. A valóság meg az, hogy a linux (linux = desktop linux= linux disztribúció) mint olyan nem létezik mobil eszközökön. A többi meg csak mese. A mobileszközök sokkal zártabbak, ott nem igazán működik, hogy a jelenlegi op.rendszer mellé/helyett rakok fel linuxot. Márpedig ez szerintem nagy baj, mert ez még az MS számára is kb. megoldhatatlan feladat. A desktop linux meg még mindig az útkeresésnél tart: új csomagformátum, új grafikus felületek stb. Épp csak lassan nem lesz mire (Jó ez egy kicsit túlzás.).
balzamonAkkor a nagy szakik, akik nem kóklerek mint én, miért linuxként tartják számon az Android-ot?
balzamonIgen, az ubuntu teló-projekt homokot próbált eladni a sivatagban. "Márpedig ez szerintem nagy baj, mert ez még az MS számára is kb. megoldhatatlan feladat." Meg is kerüli szépen! Idén bedobja Surface Phone-t Continuum dokkolóval a "kettő az egyben" jegyében, kihasználva a mutatkozó piaci rést, és elvileg később erre alapoznának egy egész telefon családot. Ráébredtek, hogy az Android telefonok uralkodását nem ingathatják meg, de a multieszközök kezdődő piacán találhatnak maguknak egy szeletet, és persze az előrejelzett árakat/tudást nézve, nem a hétköznapi cuccokkal versenyeznének.
balzamonNem értem, hogy minek akarsz asztali Linux-disztribúciót egy apró kijelzővel szerelt mobilra? Egyszerűen nem optimális rá, ott másabbak az igények mint egy PC-n. Nem tudom láttál-e Ubuntu-s mobilt, teljesen más volt a kezelése mint egy notebook-nak. Nem tudom, próbáltad-e PC-n a tervezett Unity 8-as felületet, azt ami telókon már stabilan futott? Teljesen használhatatlan, semmi köze nem volt egy asztali operációs rendszer felületéhez. Nem csoda, hogy elkaszálták, hisz a hosszú évek alatt nem tudták normálisan összehozni. Mint írtad is, mivel az ARM procis eszközök nem PC-k, és nincs egységes bootloader megoldás, ezért általánosságban a mellételepítés vagy lecserélés szóba sem jöhet. Mostanra pedig az Android egészében olyannyira elterjedt és támogatott, hogy esélytelen életképes konkurenciát állítani neki. Legyen az bármi, Windows vagy Ubuntu, de még a BlackBerry is belebukott. És bár a Linux alapvetően nyílt forráskódú és ingyenes, a járulékos költségek igen magasak. Ezért egyetlen hagyományos Linux-disztribútor sem fog neked egy hadsereg, általad valódi Linux-nak vélt operációs rendszert futtató készülékekkel előállni és hosszútávon támogatni. Egyszerűen nincs benne üzleti potenciál. Ha majd egyszer lesz, akkor rákapnak az üzletemberek, mert nekik minden üzlet jó amiben jó pénz van. De ebben most nincs, csak pénznyelő (lásd az Ubuntu gyenge próbálkozását, vagy akár a Firefox OS-t).
KendekNem elsősorban a telefonokról beszélek, hanem a tabletekről, mert a okostelefonok méretnövekedésével a 7" méret ki fog halni. Azaz kb. 8-12"-s tabletek lesznek a piacon. Ott pedig lenne a desktop linuxnak keresnivalója. Mint ahogy a Windowsnak van is. De csak lenne. "Ezért egyetlen hagyományos Linux-disztribútor sem fog neked egy hadsereg, általad valódi Linux-nak vélt operációs rendszert futtató készülékekkel előállni és hosszútávon támogatni. Egyszerűen nincs benne üzleti potenciál." Pont ezt mondom én is. Így viszont a linux, kb. megmarad a hobbi geekek játékszerének. Csak a piac szűkül, az új generációt meg nem nagyon fogja érdekelni a pc.
balzamonEzen kár agyalni, vagy megtalálja az utat magának a rendszer, vagy nem. Abban biztosak lehetünk, hogy mindenkinek lesz mit használnia. Összességében engem például nem zavar az, hogy kevesebben használjuk az Ubuntut, legalábbis addig amíg normálisan fejlesztik, támogatják és tartja a minőségi szintet. Örülök, hogy biztonságosabb, de amellett mindenben kiszolgál ami igényem felmerül. Ha idővel csak a beágyazott rendszerek és a szerverek fogják csak futtatni, az sem baj, mert akkor ezek szerint más téren lesz jobb alternatíva. De azt kötve hiszem, hogy mostanában leáldozna a Linux-alapú rendszereknek, alakítsák azt bárhogyan. Őszintén szólva én egy tablet esetében sem látom, hogy kellene akár Windows, akár Ubuntu, mert böngészéshez és multimédiás tartalmak fogyasztásához minek három-négy-öt különböző operációs rendszer? Szerintem pont az a jó, hogy ha van egy ami éppen ingyenes, de az kiforrott és nagyon jól támogatják. Azok a hobbi geekek akikre gondolsz pedig úgysem tableten fognak geekeskedni, mert nem kényelmes a kezelése.
KendekPár dologban nem értünk egyet: 1. "Összességében engem például nem zavar az, hogy kevesebben használjuk az Ubuntut, legalábbis addig amíg normálisan fejlesztik, támogatják és tartja a minőségi szintet. Örülök, hogy biztonságosabb, de amellett mindenben kiszolgál ami igényem felmerül." Már az Ubuntu is otthagyta a süllyedő hajót. Desktopon már jóra nem számíthatunk. Azaz a szerver csomagokat tesztelik, esetleg minimálisan egy grafikus felületet és ennyi. Szóval minőségromlás lesz. 2. "Őszintén szólva én egy tablet esetében sem látom, hogy kellene akár Windows, akár Ubuntu, mert böngészéshez és multimédiás tartalmak fogyasztásához minek három-négy-öt különböző operációs rendszer?" Ez viszont lehetett volna a linux is, de nem lett. Így viszont elesett a desktop linux egy akkora piactól, ami lehet nagyobb mint a PC piac. 3. "Azok a hobbi geekek akikre gondolsz pedig úgysem tableten fognak geekeskedni, mert nem kényelmes a kezelése." Lehet, de az újabb generáció kisebb eséllyel linuxon.
bartasziliAz Android sosem volt linux. Attól mert linux kernelen fut még nem lesz a 'droid is az. Ilyen alapon a az OSX is BSD mert azok az alapok? Nem hinném... Egyébként a linux kernel nem igazán a mobilokhoz való. Nem véletlenül keresi a Google is a megoldást egy saját kernellel.
balzamon1. Egy teljesen ingyenes operációs rendszerben nincs üzlet, legalábbis amíg nem bombázzák tele például reklámokkal (lásd Android). Az várható volt, illetve normális, hogy kevesebb erőforrást fordítanak az Ubuntu desktop ágára (ez már évek óta megfigyelhető trend). Igazából azzal csakis jól járunk ha nem marad ennyiféle megoldás ugyanarra a problémára. Az, hogy a már jól kiforrott GNOME felületre térnek át, amely biztosítja a konzisztenciát és a kevesebb hibalehetőséget, nem jelenti azt, hogy hanyatlásnak indult volna az Ubuntu. Őszintén? Egyszerűen nincs is szükség ennyi Linux-disztribúcióra. Ami kellene az viszont az egységesség, és egy jó alap amire lehet fejleszteni. Ma általánosságban egy általános kereskedelmi programot desktop Linux-ra fejleszteni egyszerűen rémálom. 2. Tudom-tudom, szerinted az Android nem Linux. De a tény ettől még tény marad, és az. Egy speciálisan alakított Linux-alapú rendszer. Badarság lenne azt gondolni, hogy egy desktop Ubuntu-nak elég lenne csakis egy új, kisebb érintőképernyőkre szabott felhasználói felület. Ugyanúgy mögé kellene pakolni azt a fejlesztőkörnyezetet és ökoszisztémát amely biztosítja a kompatibilitást és a programozhatóságot. Azért, hogy ne legyen rémálom a fejlesztés és a karbantartás. Ez valamilyen szinten meg is indult, de elbukott, mert a piacnak egyszerűen nincs szüksége rá. 3. És akkor mi van ha egy újabb geek generáció nem fog desktop Linux-disztribúción kattintgatni? Ez miért jelent problémát? Ha kiforrná magát egy jobb megoldás, akkor én sem Ubuntuznék.