lev258Ott van a specifikációban, hogy 8GB forrasztva van a másik modul meg rendes SO-DIMM slotban van. Ha kevés a 16GB def. memória, lehet bővíteni még. Alapos utána járással.

sömikeA 8GB-os modult kiveheted a SO-DIMM slotból és tehetsz bele helyette kompatibilis 16GB-os modult. https://i.imgur.com/dG9lVNi.png

    emergelekGondolom ez a válasz a konkrét gépre vonatkozik. Én általánosságban kérdeztem, de ahogy olvasom ez a válasz: A forrasztott RAM azt jelenti, hogy nem lehet cserélni. Ha nincs másik szabad RAM foglalat, akkor bővíteni sem lehet az adott gépet.

      Ha fotó és videó van a dologban, szerintem jobban jársz egy desktop géppel, és talán olcsóbban is kijön. Nagyon érdekes lenne, hogy mivel akarsz utómunkázni? Az én választottam a Davinci Resolve lett, ha esetleg ebben az irányban gondolkodsz, akkor jobb az nVidia, és persze a zárt driverei. Ha fullHD fölé kell menned, akkor meg kell vegyed ezt is, assszzzem 300USD körül van a studio. Ha elég a fullHD, és megvagy a firleflancos effektek nélkül, akkor az ingyenes (lite) is megteszi. Szóval, milyen szoftvert tervezel használni? Egyszer már nézegettem, hogy ha veszek egy új laptopot, akkor az olyan legyen, amivel alap szintű dolgokat meg tudok csinálni mozgásban. Akkor az Acer A515 valamit néztem ki, i5 8[valami], 128GB SSD + 1TB HDD, kérhettem volna bele +8GB RAM-ot, IPS kijelző, MX250 dedikált grafika. Ezen a DR elindult volna nekem, gyakorlatilag viszont nincs tapasztalatom, mert még mindig a régi laptopom nyúzom. Egyetlen egyszer volt rá példa, hogy el kellett menjek több napra, és ott helyben vágni: vittem a desktopom, és 1 db monitort.

        emergelekÉn is az első linken szereplő gépet/konfigurációt nézegettem. Valami hasonló lesz. Köszönöm!

        kltKezdő vagyok még, csak szerettem volna előrelátóan vásárolni. Kdenlive szerkesztővel szórakozom, tetszik. Képekhez egyelőre a RawTherapee. Elég nekem a full HD. Én is a régi laptopomat nyúzom, de már nem sokáig bírja, ezért is kérdezgetek itt, hogy milyen utódot válasszak. Igazából videókártyákban vagyok még picit tanácstalan, a proci már kb megvan, memóriák is.

          sömikeIgen, természetesen. De jellemző, igen a Lenovo-nál is a forrasztott RAM. Meg az 1db SO-DIMM foglalat is. Nagyon meg kell nézni a specifikációkat vásárlás előtt.

          milovenHa nagyon komolyan ebbe az irányba orientálódsz, akkor Apple.

          • klt válaszolt erre.

            sömikeMost lehet, hogy nagy hülyeséget kérdezek, de ha valaki fogna egy forrasztópákát, és "kiforrasztaná" a helyéről a beforrasztott RAM modult, majd beforrasztana egy ugyanolyan tulajdonságokkal rendelkező RAM modult, akkor az nem működne?

              emergelekKicsit álmosan, de akkor ugorgyunk neki... Ha valaki kiforrasztaná az eredetit, és visszatenne a helyére egy ugyanolyant (ez volt a mondatban), az ugye teljesen felesleges dolog lenne. Gyakorolná a forrasztást, fényezné az egóját. Ha sikerül. Mert azért egy ilyen bonyolultságú és finomságú nyáknak forrasztópákával nekiállni finoman szólva bátorság. Vannak erre forrasztóállomásnak nevezett céleszközök, gyakorlott műszerész azzal sikeresen végrehajthatja a cserét. Ugyanolyanra cserélni dőreség. Kisebbre szintúgy. Nagyobbra kéne... Aki asztali gépben bűvészkedett már memóriamodulokkal, tudja, hogy a 'kompatibilis' szónak is hatványozott értelme van, vagyis az egyes alaplapok slotjaiba nem rakható akármilyen és akármekkora modul. A chipsetek által kezelt memóriaméret is korlátos. Csak feltételezem, hogy a gyártó nem a foglalat megspórolásán akar extraprofitot elérni, hanem szétnézett a piacon, és a beszerezhető memóriához hangolta a rendszerét. Más méretű chipek kezeléséhez lehet, hogy nem is vittek oda több vezetéket, akkor meg hiába a csere, a másik modul akár el se fog indulni. Szóval: nem.

                a mesterÉrtem. Köszönöm a választ. Tehát ha egy forrasztóállomással áll neki egy gyakorlott műszerész, akkor sikerülhet. Az ugyanolyan RAM modul beforrasztásának jelentőségét én abban látom, hogy ha esetleg tönkremenne, meghibásodna a gyárilag beforrasztott.

                milovenKicsit belenéztem a Kdenliveba. Annak alapján, amit láttam benne, ennek tök mindegy milyen videókártyát veszel. A movit libraryt használja (ha bekapcsolod), erről meg annyit tudtam kideríteni: "A GPU capable of running OpenGL 3.0 or newer. GLES3 (for mobile devices) will also work." Vagyis amelyik GPU nem bírja az OpenGL 3.0-t, az nem lesz jó neked. Van ma ilyen egyáltalán a piacon? :)

                  klt...Ami jó vaskos. :D Az Apple gépek igencsak mélyen zsebbenyúlósak.

                    XplosiveDe elég jól megtervezett gépet és hozzá idomított oprendszert kapsz érte. És tagja lehetsz egy elit közösségnek. (Nekem nincs, a lányomnak van. Sajnos egy dogot kitesztelt rajta. Nem kakaó kávébiztos a billentyűzet.)

                      a mesterEz így van. A hardver és a szoftver nagyon összeillik. Ezt én is tapasztaltam. Nálam jelenleg egy régebbi, 2006-os Macbook Pro 1.1 van, Mac OS X 10.6.8-cal és Windows 7-tel. Ezek a verziók ma már nem támogatottak, de a laptop internetezésre, filmnézésre (még Full HD-ban is), videónézésre, zenehallgatásra és régebbi játékokra (körülbelül 2010-ig) a mai napig jó. Még alapszintű videóvágásra és videószerkesztésre is használható. Legalábbis én a laptop beépített kamerájával felvett rövidebb (néhány perces), kis- és közepes képfelbontású (320x240-es és 640x480-as) felvételekkel teszteltem, és működik.

                      kltNálam az nvidia hardveres gyorsítás csak akkor működik ha fent van a cuda. kép GPU Accelerated Video Rendering De pl. nvenc akár 1000 fps-el is dolgozhat, nélküle 30 fps szokott lenni. (handbrake/nvidia 1650) Ehhez a teljesítményhez nvidia kártya kell!

                      • klt válaszolt erre.

                        Ez kicsit hasonló kategória, mint "nem kell semmi különösre a gép csak játékra":) nvidia kártya 16-32 GB ram gyors SSD

                        • klt válaszolt erre.

                          idankaIgen, nvidia párti vagyok én is. Sajnos a laptopomban, ahol próbálgattam, ráadásul egy kicsit régebbi verziót, intel HD akármi van.