[törölve]
tenkes A ChromeOS is linux. Debian alapú.
tenkes A ChromeOS is linux. Debian alapú.
klt Vagy a Rocky Linuxot, ami egy RHEL fork.
Nem ismerem. Miért lenne jó azt használni?
[törölve]
Mert sokáig lesz támogatott. Akinek ez érték, hogy most összerak egy rendszert, azt sokáig tudja majd használni, annak ez jó.
A 9-eshez 2032-ig ígérnek biztonsági frissítéseket.
https://endoflife.date/rocky-linux
Nekem személy szerint a Debian a legjobb. Mert csak. Mert meg azt szeretem (istápolni is, meg használni is).
Mert még sosem hagyott cserben.
Ha rám hallgatsz, azt használsz, amit csak akarsz.
a mester De nekem tökmindegy, mit használ...
Akkor legyen Arch! Állítólag, vannak előnyei amellett (figyeltem a dupla t-re! ), hogy nagyon részletesen dokumentált.
klt Ha rám hallgatsz, azt használsz, amit csak akarsz.
Van egy asztali gépem w11-el. Van egy chromebookom amin Debian 12.6 Xubuntu fut. És van egy okostelefonom is, Android 13-al. Bankolásra Debiant, böngészésre Okostelefont használok. Az asztali gépen dokumentumokat szerkesztek.
Szóval mindent használok.
Csak a miheztartás végett...
A biztonság csak egy délibáb, ha valahová be akar egy felkészült csoport törni és a gép hálózatra van kötve, akkor megtalálják a módját, hogy betörjenek. Kockázat alapú biztonsági szintek és előírások vannak komolyabb szervezeteknél. Komplex tűzfalrendszerekkel, proxy-kkal, API gateway-ekkel, WAF-okkal, EDR, SASE, SIEM, MDM rendszerekkel, központi autentikációs és jogosultságkezelő szolgáltatásokkal (IDM), monitoring rendszerekkel, stb. Komplex mentési, HA-LB megoldásokkal. A különböző rendszerek riasztásait 0-24 figyeli egy security team. Jó esetben egy komolyabb szervezet szolgáltatás biztonsági szintje itt kezdődik.
Arra, hogy a Te kis otthoni gépedet feltörje valaki, nagyon kicsi az esély, mivel gondolom nem is publikálsz semmilyen szolgáltatást az internet felé és nincs a kezedben olyan adathalmaz sem, amiért megérje a Te gépeddel foglalkozni. Az otthoni rendszerek esetében a problémát maga a felhasználó jelenti az esetek 90%-ban, operációs rendszertől függetlenül. Banki szférában az operációs rendszer általában Red Hat Enterprise Linux. Viszont azt erősen kihangsúlyoznám, hogy szakértők kezében! A komolyabb szakemberek RHCE tanúsítvánnyal is rendelkeznek.
A tanácsom röviden: a biztonságod nagy részben nem a kiválasztott operációs rendszeren fog múlni, hanem rajtad.
Phace Akkor ezt a topikot felesleges volt nyitnom....
klt Pedig de. Az asztali gépen visszaálltam a jogtiszta w10-re, a chromebookot visszaállítottam a gyári állaporta ami már nem frissül, az okostelefonomon meg már szintén nem frissül. De jó ez így. Szóval tanultam valamit. Felesleges csinálnom bármit. Hozzám úgysem törnek be. Ebbe a topikba sem írok már többet. Le lehet zárni.