Gyorsan induló Linux
- Szerkesztve
7zi Ha gyorsan induló rendszert szeretnél, akkor ahhoz elsősorban gyors eszköz kell.
A pendrive nem az.
Tételezzük fel, hogy veszel egy gyors SSD-t, ha hordozható rendszert szeretnél, akkor a hozzá való tokkal és rátelepíted a leggyorsabban bootoló Linuxot.
Elviszed egy másik gépre, aminek még van is USB3-as portja, azt bekapcsolod, behívod a boot-menüjét és kiválasztod a szupergyorsan bootoló Linuxod (vagy azt tartalmazó eszközt). Na ez tartott sokáig, ez lesz a döntő és nem az, hogy hány másodperc alatt bootol be az a Linux. Szerintem.
Amúgy meg a Win 8 óta tudjuk, hogy a leggyorsabban az a rendszer bootol be, ami valójában nem bootol be, hanem a leállítást választva igazából nem lett leállítva, hanem hibernált állapotba került és így a gép bekapcsológombját megnyomva hipp-hopp harcra kész. Ez annyira jó, hogy el is kell nevezni Fast Boot-nak avagy Gyors rendszerindításnak. Csak hát az így leállított rendszert kizárólag a géppel együtt lehet hordozni.
Nem írtad meg pontosan, hogy hordozható rendszert szeretnél-e mert amúgy a pendrive-on lévő Linuxon is lehet Suspend, meg ilyesmi dolgokat kérni, szóval ez is lehet akár egy opció.
- Szerkesztve
7zi Lemaradtam. Nem ismerem a jelenlegi gép paramétereit, lehet, hogy elavult és le kell cserélni, de magában abból, hogy pendrive-ról szerettél volna futtatni rendszert nem következik ez.
Lehet az is, hogy csak egy plusz SSD-t kellene tenni abba a gépbe, vagy ha van USB3-as portja, akkor ahhoz egy USB3-as csatlakozójú adapterben lévő SSD-t csatlakoztatni és vidáman menne róla valamelyik Linux.
Ez 10, legfeljebb 20.000 forintból biztosan már megoldható kérdés, egy komplett gép ennél biztos (sokkal) drágább lesz.
Én a hardverre is kíváncsi lennék.
- Szerkesztve
4 GB RAM + Celeron + pendrive
csak egy Firefox és egy szövegszerkesztő
Nem a bootolás sebessége lesz itt a gond, hanem hogy a netes tartalom a böngészőben fel fogja zabálni a rendelkezésre álló RAM-ot, amint elkezdi használni a rendszer a cserehelyet, használhatatlanul lassú lesz az egész.
A pendrive a sok swapelés miatt hamar átkerül az elektronikai hulladékok közé.
7zi Ha van 4 GB olyan RAM a fiókodban, amit ez a gép fogadni tud, akkor dobd bele. A belső lemezre tegyél egy Linuxot. Ha még merevlemez van a gépben, akkor az én fogalmaim szerint lassan fog betölteni, lassan fog működni, de azért türelemmel használható lesz. Ha a merevlemez helyett SSD van, az sokat jelenthet.
Másik használt gépet 8 GB RAM (mely még bővíthető legalább 16 GB-ra) alatt ne vegyél.
7zi Egyenlőre marad így minden.
Az a baj, hogy ez nem igaz. Az egyes honlapok szinte napról-napra több és több adatot küldenek a géped felé, csak a géped marad így, ahogy megy előre az idő mindig egyre használhatatlanabb lesz. Nálam egy viszonylag slank rendszer, könnyű környezettel egy darab nyitott Firefoxszal is képes néhány másodperc erejéig 4 GB-nál több memóriát kérni, a 4 GB RAM ma már kevés, fájó szívvel én is nyugdíjaztam az ennyi RAM-mal rendelkező és gazdaságosan már nem bővíthető gépemet.
- Szerkesztve
Ennek az egésznek így nem sok értelme van és a topik se nagyon tisztázza a helyzetet.
Bármi gyorsan indul, ha eleve nem túl bonyolult OS, nincs feleslegesen induló szoftverekkel leterhelve és megfelelő eszközön van. Pl. egy USB2 pendrive nem ilyen.
Kevés az infó is a gépről és még az sem világos melyik Windows ketyeg rajta. Merthogy egy Windows esetén gyakorlatilag meg lehet felezni az indulási időt, néhány beállítás módosításával, amit kb. 5 perc elvégezni.
Egyébként meg pont erre találták ki az alábbi rendszert:
https://chromeos.google/products/chromeos-flex/