oslinerSzia osliner! Erre a kérdésedre nem hiszem, hogy pontos választ tudnék adni, mert: 1. magam is kezdő vagyok, 2. a "Konzol parncsok" nevű iromány nem saját kútfő, én csak összeszedtem a topikokban leírtakat és igyekeztem rendszerbe rakni, mások (és a magam) segítésére. 3. úgy vélem, hogy a telepítéskor sok olyan csomag is telepítődik, amit talán soha sem fogunk használni (esetemben a perl programozás). De gondolj arra a sokunk által tapasztalt hibaüzenetre, amikor függőségek, hiányára ill. megsértésére figyelmeztet a program. Kicsit félve, de megjegyzem, a windows-ban sem lehet törölni a rendszerhez tartozó alkalmazásokat, csak azért, mert nem használom. A linuxban ez még inkább érvényes. Úgy vélem, ha van 50 GB-om a linuxnak, akkor hagyom élni úgy, ahogy neki jólesik. Pláne, ha nem tudom, hogy a nem használt program, milyen módon integrálódik a rendszerbe. Ennek ellenére, ha mindenáron fogyókúráztatni akarod az Ubidat, kérdezz meg egy hozzáértő társunkat. szolim http://www.vendegoldal.com

    szolimHa van olyan csomag, amit semmilyen másik csomag nem használ, azt a sudo apt-get autoremove paranccsal tudod eltávolítani. Ha belemész az App-installba (Hozzáadás/eltávolítás), ott jobb oldalon fent kiválasztod a "Telepített alkalmazásokat", látni fogod, milyen dolgok vannak feltéve. Sajnos az alap programokat nem egészséges eltávolítani (pl OpenOffice), mert tapasztalatom szerint viszi szinte az egész rendszert, de azokon kívül szépen kiválogatod, mik azok, amiket nem használsz, azokat leszeded, majd a fent említett paranccsal leszeded a véletlenül utánuk maradt árva csomagokat.

      DcNdrewigen ez vilagos, en arra gondoltam hogy olyan program ami mondjuk megnezi mikor futtattam utoljara es ez alapjan megmondja hogy ritkan vagy soha nem hasznalom, kb mint a zenelejatszoknal a soha nem jatszott smartplaylist. akkor ezekszerint erre nem ismertek megoldast ilyen formaban?

        oslinerÉn nem. Viszont nem megoldhatatlan, mivel a Linux olyan, hogy megmond mindent, ha kérdezed. Hadd ne nézzek most utána, de talán elég lenne annyi, hogy egy szöveges fájlba leírod, melyik programokat akarod figyelni (az összes rendszerfolyamatot és démont csak nem akarod tán..), majd beállítasz egy démont, ami ebbe a fájlba lementi, melyik programokat látta elindulni. Egyébként nézz körül a neten, hátha találsz már létező monitorozó programot.

        oslinerSzia osliner! Megint én vagyok. Hátha ez segít: Rendszer >> Adept Manager >> és a "Keresés"-be írd be a "monitor" kifejezést. Ha tudsz angolul, ott feltehetően találhatsz kedved szerint való programot. üdv

        Ennyivel később: 6 nap

        Üdv Mindenkinek! http://ubuntu.hu/blog/szolim/el-vagyok-keseredve A fenti oldalon olvasható egy parancsgyűjtemény. A "Függőségi hiba esetére:" bekezdésben található a "sudo apt-get install -f" parancs. A fórum olvasása közben belefutottam egy hasonlóba: "sudo apt-get -f install" változatba. A kérdésem az, hogy mindkettő működőképes-e? Mi a jelentésük? Ha nem jók, akkor melyik a korrekt?

        Ennyivel később: 2 hónap

        /etc/bash.bashrc kiegészítése alias fel='apt-get install -y' alias proba='apt-get install -s' alias le='apt-get autoremove' alias frissit='apt-get update && apt-get dist-upgrade && apt-get autoclean' alias keres='apt-cache search' így nem kell annyit írni telepítés: fel programnév unistall: le programnév próba telepítés: proba programnév keresés: keres programnév teljes frissítés: frissit mindez konzol root felhasználóként.

          Ennyivel később: 3 hónap

          inigoNem teszi fel valójában a csomagot, de visszaadja az esetleges hibaüzeneteket. Tapasztalataim szerint. :D

          Ennyivel később: 6 hónap

          [törölve]szia. ezt a telepítést el tudnád magyarázni "szájbarágossan" Megköszönném.

          dcskA google találatai a "hogyanok" szóra :) És persze a manpages-hu csomag felpakolása is segít a gyakoribb parancsoknál.

            szolimNagyon sok olyan oldal van, ahol kezdőknek szánt dokumentációk vannak. Ha érzel magadban ilyen késztetést, mint ahogy itt is leírtad, biztosan örülnének az oldal üzemeltetői, hogyha elkészíted az általad hasznosnak vélt dokumentációkat és így másnak is tudsz segíteni. A teljesség igénye nélkül, ahol magam is igyekszem segíteni a következő oldalakon biztosan szívesen veszi a hasonló leírásokat: http://skl-projekt.hu http://blaselinux.extra.hu De szerintem a megfelelő formátumban talán az itteni dokumentációban is helyet kaphatna egy igényes leírás. :)

            Ennyivel később: 7 nap

            Kezdő linuxos ajánlott háttérképe. http://zoli.gamehunterteam.hu/tmp/climanual_hun.png Illetve egy hasznos segítség azoknak akik több operációs rendszert piszkálnak egyszerre. http://bhami.com/unix-rosetta.pdf

            Ennyivel később: 23 nap

            HELP! Mi a parancs arra hogy konzolosból grafikus felületre váltsak?

              Jazelha csak elkeveredtél a teminálok között akkor: ctrl-alt-F7 Ha eleve nem a grafikus indul, akkor startx vagy sudo /etc/init.d/gdm start ->ha ubuntut használsz s gnome a felület, kdm ha kde-t.

                g_zoli"Fatal server error no screens found" Ez a válasza a startx-re. :S A root jelszavamat pedig nem akarja elsofadni valamiért. Szokott ilyeneket?

                Ennyivel később: 5 hónap

                sziasztok Ákos vagyok tudjátok hogy,kell vissza hozni egy játékot a kukából ha már kitöröltem