Csak nekem tűnik úgy...
Ja, és hozzátenném, hogy igazából (bár a hétvégén épp telepítettem egyet), egy jó ideje nem is használok linuxot. Más is van így?
tenkesNem igazán, mivel sokan használunk továbbra is Ubuntu-t. Nekem legalábbis bejött, és úgy érzem, hogy az évek alatt csak egyre jobb lett a helyzet. Mióta használom, nőtt a támogatottsága és a kompatibilitása. Ellenben pl. a Windows megítélése és minősége inkább visszaesett. Saját gépeken nem is lenne okom azt futtatni.
Igazából ez tendencia. - Én eleinte linuxos levelezőlistákat olvastam (UHU, Suse), de már nagyon régen leiratkoztam. Kb. halott volt mind a kettő. - Utána Linuxforum, Linuxempire - ezek is teljesen halottak. Ennek három okát látom: - Tényleg kevés probléma van ma már az elterjedtebb linuxokkal. - A legtöbben máshonnan szerzik be az információt. (Én pl. Youtube videókat nézek, bár nem linuxosakat.) - Tetszik, nem teszik, nem terjed (eléggé) a linux. Ha lennének új felhasználók, akkor kérdések is lennének. Ja és persze a pc használat is csökken a mobileszközök miatt. Ott pedig a linux nagyon rosszul teljesít, még az MS-hez képest is. (Android nem számít) Megoldásként át lehetne alakítani az oldalt valamiféle hírportállá, de valószínűleg az se lenne elég.
balzamonNem értem a logikádat. A mobil eszközöknél határozottan megbukott a Windows. Egyértelműen az Androidé a terep, amely 100% Linux-alapú rendszer. A Linux nem is passzolhatna jobban ezekre az eszközökre. Maga a kernel egyértelműen ezekre illik jobban mint PC-re, ahol megannyi hardverelemmel kell számolni.
tenkesGondolom megszokás kérdése is. Nekem az Ubuntu a kényelmes, már elég jól ismerem minden részét, és tetszik is. A Windowst nem ismerem ilyen mélységekben, de amit látok megvalósítást, azok többsége pont nem annyira szimpatikus. Még kikapcsolódáshoz is jobbnak vélem a PlayStation-t (egyfajta FreeBSD a rendszere), ha éppen videót akarok nézni, akkor pedig a RPI-t, OSMC-vel. Ettől függetlenül van egy Windows telepítésem is, ritkásan ha szükségem van rá, akkor használom.
KendekBocsáss meg, de a desktop linux + a desktop linux fejlesztések mennyit profitálnak az androidból? Mert a Google csak a linux kernelt használja az androidhoz, más közös az android és a desktop linux között nincs. Sőt továbbmegyek. Ha a Google-nek sikerül összeraknia egy másik kernelt (amivel kísérletezik is), akkor simán dobhatja a linuxos kernelt is, és akkor annyi a mobilos linux sikersztorinak. Vagy még továbbmegyek Google összedob végre egy desktopon is használható androidot(vagy ChromeOS-t), és a desktop linux mehet a süllyesztőbe. Sokan a Windows halálát látják a mobilos sikertelenségükben. Én a desktop linux halálát látom. A mobilos eszközök sokkal zártabbak, ott nincs helye a szabad linuxnak. Márpedig a tabletpiac nélkül a linux disztribúciók x %-a hamarosan az érdektelenség miatt kihal. Persze ne legyen igazam.
Ha van egy időmilliomos, aki tud is témákat feldobni, az kellene ide. Való életből szitukat. Blog vagy ilyesmi formában. Meg hírek. Amiken lehet csamcsogni
KendekNem a mobilokra gondoltam, hanem a PC-re, ahol a win részesedés 90% feletti. A mobil eszközöknél a "Linux" szintén megbukott (be sem indult). Az android linux alapú, de nem sorolnám a klasszikus "linuxok" közé. Gondoljunk csak a használatra és azon belül pl. a biztonságra, ahol egy áruházas zseblámpa app is főállásban kémkedik. (Talán épp itt látszik meg, hogy a biztonság mennyire függ, az elterjedés mértékétől.) Én jelenleg azt gondolom magamról, hogy jobban, megbízhatóbban, hosszabb távon tudok üzemeltetni egy win10-et, mint egy linuxot, és persze szükségem is van azokra a szolgáltatásokra, amit nyújt. De, ez nyilván én vagyok. A linux használattal töltött időm nem volt haszontalan, az érdeklődés (Linux-fan?) is megmaradt, de az igényeimnek jelenleg (és a fejlődést látva, valszeg később is) a win felel meg jobban. (+1 magánvélemény: Ez a win, már nem az a win, ami a 7(8) verzióval lezárult, és ez nem jó hír a PC-s linux terjedésének.)
tenkesMik azok a szolgáltatások érdekel?
balzamonAz Android nem csak a Linux kernelt használja, megannyi natív bináris van még ott mellette, amik megegyeznek azokkal a programokkal amik pl. Ubuntu alatt is futnak. Ha benézel a /system/bin alá, akkor megérted, hogy mire gondolok. Az más kérdés, hogy átstrukturálták a rendszert, és kiegészítették egy saját futtatókörnyezettel a jobb kompatibilitás miatt. A legtöbb alkalmazás ezen réteg fölött fut, csak pár olyan van ami teljesítménybeli okokból natív részelemeket is tartalmaz. De ilyen réteget akár az Ubuntu fölé is fel lehetne húzni. De ennél jobbnak vélem a Snap és Flatpak kezdeményezéseket. Ezek is a biztonság és a kompatibilitás miatt jöttek létre. Ez utóbbi pedig az ami ma is még nagy hátránya a rendszernek. Mivel nem lehet úgy általános alkalmazást fejleszteni, hogy az egyrészt több Linux-disztribúcióval is kompatibilis legyen, másrészt a rendszer pár kiadása után ne csorbuljon a futtathatóság. Így pedig sok szoftverkiadónak alapból nem is pálya a Linux, mint operációs rendszer.
KendekA vicces az, hogy a Snap, Flatpak, AppImage az én olvasatomban = Windows program telepítési megközelítés. Ugye az eredeti linuxos eszme az volt, hogy pld. 1 bizonyos fájl ne legyen meg a rendszeren millió helyen, mint a Windowsban. Erre itt vannak ezek az újdonságok, amik magukban hordozzák a függőlegeket is. Annak a programnak a működési szempontjából jó dolog. Eredeti Linux eszme szempontjából meg nem. Emiatt az eszme miatt van központi csomagkezelés. Ezekkel hízik majd a rendszer a jövőben. Jól mondom?
bartasziliSzolgáltatásnak gondolom, hogy: - minden régi-új hardveremet kezeli, és nem csak alap szinten, hanem kihasználja azok valamennyi képességét, - minimális kézi karbantartást igényel, hegesztést meg egyáltalán nem, így nem a rendszeremmel töltöm az időt - 1,5 év alatt nem volt rendszerhalálom, vagy olyan problémám, amit ne tudtam volna azonnal, nem hivatalos informatikai tudással megoldani (nekem van kitalálva/erre vagyok felkészülve?) - egy rakás programot használok, ami csak win-re létezik, vagy win-en jobb a támogatottsága (itt nyilván nem netezésről, meg videonézésről van szó) - a környezetem is win-t használ, és így zavartalan az együttműködés (pl. MSO)
bartasziliAzért nem teljesen olyan mint a windowsos megvalósítás, mert azért a szabályos, csomagszerű telepítés az megmarad. Ami pedig jó, sőt, ez az ami lényegesen jobbá teszi a Windowsnál. Félig-meddig az igaz, hogy ezáltal a függőségek külön-külön hozzá lesznek csapva minden alkalmazáshoz. De nem mindegy, hogy hogyan. Ugyanis a lényeg, hogy a függőségekben (pl. különböző libekben) történő változtatások miatt csorbul a rá épülő program futtathatósága. Ergo az igaz, hogy így pl. egy-egy .so fájlnak több variánsa is telepítve lehet egyszerre, de azt meg lehet oldani, hogy ugyanazt a verziót használó progik ezeken már osztozni tudjanak. Például kemény linkekkel ez a probléma szépen orvosolható. Aminek eredményeképp végül is ugyanabból a fájlból nem lesz egyszerre több példány is, és gyakorlatilag megmarad az az előny amire te gondolsz.
tenkesFunkciókra nem rossz a Windows. Hardware támogatás, az kötelező a gyártóknak, ha el akarod adni a terméked. Adobe progik meg Corel és hasonlók, mint Cubase és társai csak Windows-on vagy Mac-en mennek. Ebből a szempontból persze hogy ne szivassa magát senki. Windows-on minden extra program amit használok Open Source. Amikor épp Windows-oznom kell. Ma már nem tudsz bővíteni egy Mac-et teszem azt SB hangkártyával, viszont a Windows felhasználók mellett egyedül a Linuxosok tennének be ilyet a "tákolmányaikba". Igazán támogathatnák az LTS kernelekhez a cuccosaikat Creative-ék is, meg Asus, Realtek.... Hosszú a lista. Hozzá teszem, hogy mostanában olyan gépeket raktam csak össze magamnak, amik fullosan mennek (HP). Egyedül a tetves TP-LINK wifi nem akarta a tutit. De megy rendesen az is most már.
KendekBocs, de amit te írsz. Az kb. az elmélet. A valóság meg az, hogy a linux (linux = desktop linux= linux disztribúció) mint olyan nem létezik mobil eszközökön. A többi meg csak mese. A mobileszközök sokkal zártabbak, ott nem igazán működik, hogy a jelenlegi op.rendszer mellé/helyett rakok fel linuxot. Márpedig ez szerintem nagy baj, mert ez még az MS számára is kb. megoldhatatlan feladat. A desktop linux meg még mindig az útkeresésnél tart: új csomagformátum, új grafikus felületek stb. Épp csak lassan nem lesz mire (Jó ez egy kicsit túlzás.).
balzamonAkkor a nagy szakik, akik nem kóklerek mint én, miért linuxként tartják számon az Android-ot?
balzamonIgen, az ubuntu teló-projekt homokot próbált eladni a sivatagban. "Márpedig ez szerintem nagy baj, mert ez még az MS számára is kb. megoldhatatlan feladat." Meg is kerüli szépen! Idén bedobja Surface Phone-t Continuum dokkolóval a "kettő az egyben" jegyében, kihasználva a mutatkozó piaci rést, és elvileg később erre alapoznának egy egész telefon családot. Ráébredtek, hogy az Android telefonok uralkodását nem ingathatják meg, de a multieszközök kezdődő piacán találhatnak maguknak egy szeletet, és persze az előrejelzett árakat/tudást nézve, nem a hétköznapi cuccokkal versenyeznének.