balzamonNem értem, hogy minek akarsz asztali Linux-disztribúciót egy apró kijelzővel szerelt mobilra? Egyszerűen nem optimális rá, ott másabbak az igények mint egy PC-n. Nem tudom láttál-e Ubuntu-s mobilt, teljesen más volt a kezelése mint egy notebook-nak. Nem tudom, próbáltad-e PC-n a tervezett Unity 8-as felületet, azt ami telókon már stabilan futott? Teljesen használhatatlan, semmi köze nem volt egy asztali operációs rendszer felületéhez. Nem csoda, hogy elkaszálták, hisz a hosszú évek alatt nem tudták normálisan összehozni. Mint írtad is, mivel az ARM procis eszközök nem PC-k, és nincs egységes bootloader megoldás, ezért általánosságban a mellételepítés vagy lecserélés szóba sem jöhet. Mostanra pedig az Android egészében olyannyira elterjedt és támogatott, hogy esélytelen életképes konkurenciát állítani neki. Legyen az bármi, Windows vagy Ubuntu, de még a BlackBerry is belebukott. És bár a Linux alapvetően nyílt forráskódú és ingyenes, a járulékos költségek igen magasak. Ezért egyetlen hagyományos Linux-disztribútor sem fog neked egy hadsereg, általad valódi Linux-nak vélt operációs rendszert futtató készülékekkel előállni és hosszútávon támogatni. Egyszerűen nincs benne üzleti potenciál. Ha majd egyszer lesz, akkor rákapnak az üzletemberek, mert nekik minden üzlet jó amiben jó pénz van. De ebben most nincs, csak pénznyelő (lásd az Ubuntu gyenge próbálkozását, vagy akár a Firefox OS-t).

    KendekNem elsősorban a telefonokról beszélek, hanem a tabletekről, mert a okostelefonok méretnövekedésével a 7" méret ki fog halni. Azaz kb. 8-12"-s tabletek lesznek a piacon. Ott pedig lenne a desktop linuxnak keresnivalója. Mint ahogy a Windowsnak van is. De csak lenne. "Ezért egyetlen hagyományos Linux-disztribútor sem fog neked egy hadsereg, általad valódi Linux-nak vélt operációs rendszert futtató készülékekkel előállni és hosszútávon támogatni. Egyszerűen nincs benne üzleti potenciál." Pont ezt mondom én is. Így viszont a linux, kb. megmarad a hobbi geekek játékszerének. Csak a piac szűkül, az új generációt meg nem nagyon fogja érdekelni a pc.

      a mesterJaj te szegény! :-) Azért ne távolodj el nagyon mert tényleg nem lesz se olvasnivaló, se élet ezen a fórumon! :-)

      balzamonEzen kár agyalni, vagy megtalálja az utat magának a rendszer, vagy nem. Abban biztosak lehetünk, hogy mindenkinek lesz mit használnia. Összességében engem például nem zavar az, hogy kevesebben használjuk az Ubuntut, legalábbis addig amíg normálisan fejlesztik, támogatják és tartja a minőségi szintet. Örülök, hogy biztonságosabb, de amellett mindenben kiszolgál ami igényem felmerül. Ha idővel csak a beágyazott rendszerek és a szerverek fogják csak futtatni, az sem baj, mert akkor ezek szerint más téren lesz jobb alternatíva. De azt kötve hiszem, hogy mostanában leáldozna a Linux-alapú rendszereknek, alakítsák azt bárhogyan. Őszintén szólva én egy tablet esetében sem látom, hogy kellene akár Windows, akár Ubuntu, mert böngészéshez és multimédiás tartalmak fogyasztásához minek három-négy-öt különböző operációs rendszer? Szerintem pont az a jó, hogy ha van egy ami éppen ingyenes, de az kiforrott és nagyon jól támogatják. Azok a hobbi geekek akikre gondolsz pedig úgysem tableten fognak geekeskedni, mert nem kényelmes a kezelése.

        KendekPár dologban nem értünk egyet: 1. "Összességében engem például nem zavar az, hogy kevesebben használjuk az Ubuntut, legalábbis addig amíg normálisan fejlesztik, támogatják és tartja a minőségi szintet. Örülök, hogy biztonságosabb, de amellett mindenben kiszolgál ami igényem felmerül." Már az Ubuntu is otthagyta a süllyedő hajót. Desktopon már jóra nem számíthatunk. Azaz a szerver csomagokat tesztelik, esetleg minimálisan egy grafikus felületet és ennyi. Szóval minőségromlás lesz. 2. "Őszintén szólva én egy tablet esetében sem látom, hogy kellene akár Windows, akár Ubuntu, mert böngészéshez és multimédiás tartalmak fogyasztásához minek három-négy-öt különböző operációs rendszer?" Ez viszont lehetett volna a linux is, de nem lett. Így viszont elesett a desktop linux egy akkora piactól, ami lehet nagyobb mint a PC piac. 3. "Azok a hobbi geekek akikre gondolsz pedig úgysem tableten fognak geekeskedni, mert nem kényelmes a kezelése." Lehet, de az újabb generáció kisebb eséllyel linuxon.

          bartasziliAz Android sosem volt linux. Attól mert linux kernelen fut még nem lesz a 'droid is az. Ilyen alapon a az OSX is BSD mert azok az alapok? Nem hinném... Egyébként a linux kernel nem igazán a mobilokhoz való. Nem véletlenül keresi a Google is a megoldást egy saját kernellel.

            balzamon1. Egy teljesen ingyenes operációs rendszerben nincs üzlet, legalábbis amíg nem bombázzák tele például reklámokkal (lásd Android). Az várható volt, illetve normális, hogy kevesebb erőforrást fordítanak az Ubuntu desktop ágára (ez már évek óta megfigyelhető trend). Igazából azzal csakis jól járunk ha nem marad ennyiféle megoldás ugyanarra a problémára. Az, hogy a már jól kiforrott GNOME felületre térnek át, amely biztosítja a konzisztenciát és a kevesebb hibalehetőséget, nem jelenti azt, hogy hanyatlásnak indult volna az Ubuntu. Őszintén? Egyszerűen nincs is szükség ennyi Linux-disztribúcióra. Ami kellene az viszont az egységesség, és egy jó alap amire lehet fejleszteni. Ma általánosságban egy általános kereskedelmi programot desktop Linux-ra fejleszteni egyszerűen rémálom. 2. Tudom-tudom, szerinted az Android nem Linux. De a tény ettől még tény marad, és az. Egy speciálisan alakított Linux-alapú rendszer. Badarság lenne azt gondolni, hogy egy desktop Ubuntu-nak elég lenne csakis egy új, kisebb érintőképernyőkre szabott felhasználói felület. Ugyanúgy mögé kellene pakolni azt a fejlesztőkörnyezetet és ökoszisztémát amely biztosítja a kompatibilitást és a programozhatóságot. Azért, hogy ne legyen rémálom a fejlesztés és a karbantartás. Ez valamilyen szinten meg is indult, de elbukott, mert a piacnak egyszerűen nincs szüksége rá. 3. És akkor mi van ha egy újabb geek generáció nem fog desktop Linux-disztribúción kattintgatni? Ez miért jelent problémát? Ha kiforrná magát egy jobb megoldás, akkor én sem Ubuntuznék.

            ZoliMégis mit nevezünk Linux-nak? Először ezt kellene tisztázni. A Linux önmagában egy kernel, és erre épülnek teljes értékű operációs rendszerek, amiket szintén hívnak Linux-nak is (ezek a Linux-disztribúciók). Az Android egy Linux rendszermagra épülő operációs rendszer. Persze vannak módosítások benne, de például az Ubuntu sem vanilla kernelt használ. Egy átlagos router operációs rendszere sem teljesen hasonlít egy asztali Linux-disztribúcióra, de attól még Linux-alapú marad. A Linux mint kernel sokkal jobban való fix célhardverre mint amilyen a telefonoké is. PC-n pont a Linux kernel felépítése az ami kevésbé optimális. Ha a Google egy teljesen különálló, saját kernelt akar, akkor azt csakis önös érdekből teszi. A probléma ott kezdődik, hogy egy ilyen rendszermag nem kis munkát jelent. Bár nyilván egy Google nagyságú cég akár még meg is engedheti magának. A macOS egy Unix-alapú operációs rendszer. Itt is ki lehet hangsúlyozni, hogy valamin alapszik, nem a semmiből építették fel. A PlayStation rendszere is FreeBSD-ből indult ki. Tehát a Sony is csak átépített/ráépített, holott eléggé fix annak is a hardvere. Ergo nem egyszerű a semmiből kezdeni, ha operációs rendszert szeretnél összeállítani.

            balzamonHogy mi a Linux mi nem, nehéz eldönteni. Szerintem, ha egyiknek az az alapja és az, akkor a másik is az. De egy példa. Most küldtek egy linket. Ez egy nagy svéd cég, ami hazánkban is képviseli magát. (4 betűs) Kaptam egy linket, amit az ő tervezőprogramjukkal csináltak, hogy nézzem meg. A linkre nyomva 14.04-es Ubuntura azt mondta, nem támogatja a Linux rendszert, szerezzek be a másik kettő valamelyikéből. Gondoltam annyi eszük csak van annál a nagy cégnél, hogy a legelterjedtebb mobilost azért elfogadja. Hát nem. Az androidra (6.0.1) is csak azt mondja, hogy vegyek a másikakból. Szerinte Linux mind a kettő. Számomra ezzel eldőlt. :-) Eddig sem csíptem azt a céget, de most megint leégették magukat előttem.

            tenkesHa nem lesz többet linux, ami működne a pc-men, akkor bezúzom a számítógépemet. o7

            ZoliHa bele döglesz is linux. Szerencsére odavaló szakemberek döntik el nem mi.

              Szerintem az ubuntu.hu ebben a formában már rég befulladt, elavult. Kellene már egy új oldal, hírekkel, infókkal, hogyanokkal. Tudom, dumálni könnyű, de én sajnos nem értek a weblapkészítéshez. Valamilyen más formában viszont szívesen támogatnám a dolgot,

                bartasziliPersze, hogy Linux, de akkor meg Unix (még ha tagadják is), mert tulajdonképpen minden egy kicsit Unix, ami a világon ma létezik, csupán időrendi okokból. Szerintem ez nem informatikai, hanem filozofikus probléma. A Unix az Unix, a Linux az Linux, az Android meg Android.

                  nightwalkerAki komolyabban bele akarja magát ásni a Linux világába, számára elkerülhetetlen az angol nyelv ismerete. Manualtól kezdve minden fontos infó, hibabejelentés, stb. azon a nyelven érhető el, és megfelelő oldalakat felkeresve angolul megkapja a legfisebb híreket, hallgathat podcast-et, feliratkozhat csatornákra. Aki csak felületes Linux felhasználó, számára elegendő ez a magyar nyelvű oldal is. Komoly mélységekbe angol nyelv ismerete nélkül elég nehéz eljutni. A fiatalok egyre jobban beszélnek valamilyen idegen nyelven, magyar nyelvű médiák (hírportálok, oldalak, stb.) jelentősége megállíthatatlanul csökken.

                    tenkesDe mi az a Linux? Mit hívtok annak? Mert ennyiből az Ubuntu sem Linux, hanem Ubuntu. Tehát egyáltalán miről is szól a vita? Ugyanis egyetérthetünk benne, hogy az Android nem Linux, de csak azért, mert nincs is olyan operációs rendszer, hogy Linux. Ez egy általános megfogalmazása a Linux rendszermagra épülő operációs rendszereknek, de abba pedig beletartozik az Android is, ugyanúgy mint az Ubuntu. Ha keresem pl. a dd-t, cat-ot, chroot-ot, cp-t, cut-ot vagy hasonló progikat, mert megszoktam az Ubuntuban, akkor megtalálom őket az Androidban is. Mitől lesz mégis kevésbé Linux-alapú egy Android mint egy Ubuntu, ha egyszer mindkettő a Linux kernelen alapszik? A Windows mobil operációs rendszere Windows kernelen alapszik, tehát az nem Linux. De a Google egyelőre nem tett le egy hasonló kernelt az asztalra, így kénytelen volt a Linux-ra alapozni mikor az Androidot készítette. Még a Wikipédián is Linux-disztribúcióként hivatkoznak rá, mert a Linux Foundation szerint márpedig az: Android is a Linux distribution according to the Linux Foundation

                      XebecheIgazad van. Én is a külföldi oldalakat nézem meg először. De, ha már van nekünk ez a jó magyar ubuntu. hu,...

                      XebecheKell az angol nyelv ha valaki tényleg annyira beleakarja magát ásni a dolgokba. De őszintén, csak a fanatikusokat érdekli ilyen mélységben a Linux világa, a viszonylag kevés felhasználó között is sokan csak használják a rendszert. Jó ha maximum kérdéseket tesznek fel ha valamit nem tudnak, na de híreket meg cikkeket nem fognak olvasni. Hiszen még a problémájuk megoldására is képtelenek rákeresni, mert nyilván nem érdekli őket ilyen mélységekben a dolog.

                        KendekIgazad van, technikailag az Android nyilván linux. Szellemiségében azonban nem "Linux", csak az utóbbi 10 évben több emberhez és eszközre jutott el, mint a "linux" valaha. Ne áltassuk magunkat ez nem az ezerarcú "linux" egy új változat általi feltámadása, ez tisztán az Android (és a Google) sikere. Az, hogy mi az alapja mellékes. Az emberek szeretik, milliárdnyi eszközön használják minden áldott percben, és ha megkérdeznénk őket láttak-e már linux-ot, tudjátok mi lenne a válasz.....?