a mester Naaa! Ne bántsuk az ablakokat!
Ott is van választási lehetőség bőven, pl. most a W10/W11 ill. , ha nem vesszük a vállalati kiadásokat, ez mindjárt 4 félét is jelent az egyszeri user számára W10Home/S és W11Home/S. Ráadásul az S pont emiatt jött létre, fokozott biztonság, kevesebb tekergetnivaló és mivel csak géppel együtt szerezhető be, garantáltan minden része működik.
Az meg csak hab a tortán, hogy simán menüből is lehet kis túlzással duplájára gyorsítani, ha valakinek nem kell a csillivilli, meg pár felesleges szolgáltatás.
Linux Toshiba A10-re
a mester Az oprendszer csak arra való
Az oprendszert csak akkor tudjuk használni ha vannak felületei (ablakai) amelyen keresztül használni tudjuk. És persze, beidomítani a használhatósághoz.
tenkes Az meg csak hab a tortán, hogy simán
Nem simán, hanem ehhez megfelelő, elegendő tudással. Ha ez nincs, akkor vagy erősebb gépet vesz, vagy kiegyezik a gép/rendszer sebességével.
Nagy Gyula Az oprendszert csak akkor tudjuk használni ha vannak felületei (ablakai) amelyen keresztül használni tudjuk. És persze, beidomítani a használhatósághoz.
Itt a baj. Te az oprendszert akarod használni, mi meg a számítógépet.
- Szerkesztve
a mester Szerintem Gyulának jó lenne egy olyan Linux is, amit valaki a gondosan összeválogatott konfigurációra feltelepít, beállít neki és amiben csak amolyan Vendégmunkamenet fiókot használhat (ez olyan, ami bejelentkezéskor a /tmp-be hozza létre az elmentett beállításokkal a fiókot és kijelentkezéskor törli is), annyi könnyítéssel, hogy azért lenne egy hely, ahová adatokat menthet.
Frissíteni, beállításokat csak az admin (támogató) tudna, Gyulának csak használnia kellene a gépet, ha a Gyula által mentett adatokról készül egy másik lemezre időnként automatikusan mentés és onnan félrenyúlás esetén bármi visszaállítható, akkor gyakorlatilag a PEBKAC kizárva.
Ha valami nincs a szája íze szerint beállítva, akkor a valakik hibásak, akik így állították be a rendszert és meglehet az érzete, hogy tudná ő ezt ennél sokkal jobban is csinálni, csak hát azok a hátteres izék nem hagyják érvényesülni.
Nincs felelősség, nincs csesztetés, hogy bármit rosszul csinál. Bekapcsol, használ és ennyi, közben meg lehet szabadon elmélkedni.
Nagy Gyula Pontosabban: Olyan világot élünk amelyben
Akkor most minden tudományág húzza be a féket, amíg minden felhasználó tudásban utol nem éri őket?
És ha nem akarja, vagy nem is tudja?
Ott a közel 600 linux OS, a belőle származtatott Android és tucatnyi továbbgondolása, beleértve a ChromeOS-t is, ehhez még hozzájön a UNIX többi leszármazottja pl. a BSD és macOS, valamint még jön a Windows.
Nem csak választék van, arra is minden lehetőség adott, hogy valaki megalkossa a saját OS-ét.
Nagy Gyula Nem simán, hanem ehhez megfelelő, elegendő tudással.
Tehát az olyan OS a jó, amihez semmilyen tudás nem kell? Mert az említett feladat kb. egy alsóson sem fog ki.
Ugye senki sem gondolja komolyan, hogy bármihez, de különösen egy számítógép kezeléséhez nem kell semmilyen tanulás?
tenkes Ugye senki sem gondolja komolyan, hogy bármihez, de különösen egy számítógép kezeléséhez nem kell semmilyen tanulás?
Amikor az előző házba költöztünk, gyermekeim értetlenül álltak a WC előtt, mert nem volt lehúzólánc, a tartály tetején levő gombot kellett felemelni.
Szóval még egy WC használatát is tanulni kell, pedig naponta, rutinból használjuk.
a mester Itt a baj. Te az oprendszert akarod használni, mi meg a számítógépet.
Én boldogan használom a számítógépet addig ameddig valamilyen korlátba nem ütközök. Márpedig a korlátok jönnek azzal az ideológiával lefedve, hogy ezek a fejlődés következményei. Ennek hamisságáról is többféle megközelítésből is sokat beszélgettünk.
csuhas32 Szerintem
Eddig igaz. Valójában kiemelten fontos számomra a jó eszköz használat. Hogy azt ami van, a lehető legtöbbre jól tudjam használni. Persze az jó, ha valami jól fel van készítve arra amire általában használni szoktam. Attól a falnak tudok menni ha valami mesterségesen (mondjuk, a ne nyúlj hozzá elrontod alapon) be van korlátozva. Nem csak én vagyok úgy, hogy tudatlanságból, vagy figyelmetlenségből félre nyúlok akár komoly következményeket is okozva.
tenkes Akkor most minden tudományág húzza be a féket
Ezt soha se mondtam. Csak azt, hogy létezik az alulról való kompatibilitás elve is. Persze ennek a fenékbe rúgása is szépen megideologizált. Ezeket Ti is többször előadtátok. Felesleges elismételnem. Akkor is mondtam, hogy ezeket hamisnak látom.
A többihez most csak annyit, információval való elárasztással is lehet blokkolni. Úgy méginkább, ha az információk zöme hamis. Ezek zöme célirányosan demagóg. Egészen egyszerűen nincs idő mindegyiket megismerni, kielemezni.
A legjobb eredményt akkor tudjuk elérni ha a nagyobb egészet megismerve nézzük a nagyobb egész részeit. Így jutottam azokra a meglátásokra is amelyek szerint itt is beszélek. A globalizáció valójában azt jelenti, hogy mindenütt mindenben ugyanazt az elvet érvényesítik. A működtetésekben és a konstrukciókban is. Az IT a nagyobb egésznek csak egy kis része.
a mester Szóval még egy WC használatát is tanulni kell, pedig naponta, rutinból használjuk.
A változtatások jelentős része csak azért van, hogy az újabbat is meg kelljen tanulni. Mert, az alattvalókat foglalkoztatni kell, hogy ne legyen idejük másra. Kiismerni azt amiben életnek bennünket és kibújni a kényszer környezetből. Az alattvalók számára gyártott kalickából. Erre ne legyen lehetőségük azoknak sem, akik "jól látnak a pályán". Tudom, pfúj agyament konteós vagyok.
Nagy Gyula Hát eljött az ideje, hogy ez a téma is lakat alá kerüljön.
a mester Hát eljött az ideje, hogy ez a téma is lakat alá kerüljön.
Nem én hoztam elő a WC témát. De felső fokon is szakmám, úgyhogy ismerem ezt a témát is.
A magas tartályoshoz képest rosszabb. Több vízzel, gyengébben öblít. Emellett helyet foglal a padlószinthez közel. Efölött van, hogy másképpen lehet használni. Nekem a Balkán fajta okozott gondot, pedig előtte láttam az épületgépészet kézikönyvben.
Nagy Gyula A változtatások jelentős része csak azért van, hogy az újabbat is meg kelljen tanulni. Mert, az alattvalókat foglalkoztatni kell, hogy ne legyen idejük másra. Kiismerni azt amiben életnek bennünket és kibújni a kényszer környezetből. Az alattvalók számára gyártott kalickából. Erre ne legyen lehetőségük azoknak sem, akik "jól látnak a pályán". Tudom, pfúj agyament konteós vagyok.
- Szerkesztve
A GNU/Linux világában szabadon és ellenszolgáltatás nélkül megismerhető, tanulmányozható, felhasználható, sőt meg is változtatható minden szoftver minden sora a kerneltől kezdve, a környezeten át, egészen a legkisebb szkriptig.
Szó szerint mindenről a felhasználó dönthet, így önmagán kívül teljesen értelmetlen bárkit, vagy bármilyen körülményt okolni azért, ha valami nem úgy működik, ahogy ő elvárja, vagy szeretné.
- Szerkesztve
tenkes Szó szerint mindenről a felhasználó dönthet,
Elvileg így igaz. A gyakorlatban, ki tudja megtenni. Kinek van meg például közületek az ehhez szükséges tudása és ideje (a tudás is idő egyenértékes).
Ha jól tévedek, akkor a linux (kernel) rész védett. Ismerhető, blokkonként összerakható, de nem szabad átírni egy sorát sem.
a mester A változtatások jelentős része
Szerinted nem igaz? És nem ezzel találkozunk nagy általánosságban? Pécs is sokkal rosszabb lett funkcionalitásában és anyagában az únijó kultúrális fővárosa projekt keretében végzett átalakítással. És itt is eltűnt pár tájékozódási pont és megjelentek újabbak. Ha nagyobb időtávot nézünk akkor sokkal feltűnőbb.
- Szerkesztve
Nagy Gyula Elvileg így igaz. A gyakorlatban, ki tudja megtenni.
Gyakorlatilag is. Bárki meg tudja tenni, ebben csak és kizárólag saját maga korlátozza önmagát, senki és semmi más.
Nagy Gyula Ha jól tévedek,
A linux kernel forráskódja szabad szoftver, GNU GPL licenc alatt adják ki. Ugyan mi értelme lenne a szabad szoftvernek, ha épp a lényege nem lenne az?
tenkes Gyakorlatilag is
Ha az ambíciója mellett megvan a lehetősége arra, hogy megteremtenie a hozzá szükséges feltételeket. Úgy is, hogy az egyéb szükséges teendői között belefér e a lehetőségeibe.
Én eddig úgy tudtam, Linus és stábja belkezelésében van a kernel. Persze félre is olvashattam.
Ez nagyon fontos kérdés, mert a legbelső rétegek a leginkább meghatározók az egész működésére.
- Szerkesztve
Nagy Gyula Én eddig úgy tudtam, Linus és stábja belkezelésében van a kernel. Persze félre is olvashattam.
Félreolvastad. Tessék:
https://github.com/torvalds/linux
gytoth Félreolvastad. Tessék:
GNU ÁLTALÁNOS NYILVÁNOS LICENC
- verzió, 1991. június
Copyright (C) 1989, 1991 Free Software Foundation, Inc.
51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA
Mindenki másolhat és szó szerinti másolatokat terjeszthet
pontjában található, de megváltoztatása nem megengedett.
Nagy Gyula megváltoztatása nem megengedett.
Tévedsz. Tájékozódj jobban!
gytoth Tévedsz. Tájékozódj jobban!
Nagy Gyula Mindet el is olvastad?
Mert ideböfögtél egy gugli keresést, de nem hoztad azt a passzust, ami téged igazolna.
Azt várod, hogy mi tájékozódjunk?