RitanaTalálkoztam olyannal aki csak kötekedni jött, aztán lehülyézett, segítséget végül nem adott... Nem tudok ezzel mit kezdeni. Keresem a jó olvasmányokat, közben gyakorolnám is a dolgokat valós körülmények között, de néha felbukkannak olyan problémák amiknek nem ismerem a forrását. Ezek után felmerült bennem a kérdés, hogy butaság ezt tanulni? Időpazarlás lenne?

MorfyVigyázz a kifejezések használatával. A „lecsatolt /home” félreérthető, a /home lehet „külön” a lemezen, a rendszertől, de lecsatolva nem. A le- és felcsatolás egy nagyon gyakran használt művelet, de például a /home nem csatolható le egy működő rendszerről.

    MorfyA csomagok a tárolókban tárolódnak, illetve telepítésük előtt letöltődnek és a rendszer egy adott mappájában tárolódnak. De telepítésükkor a rendszer különböző részeibe pakolásznak, és onnan futnak. Innen tovább a „csomagoknak” már nincs jelentőségük, időszakonként szoktuk törölni is ezt „raktárt” helyfelszabadítás céljából.

    HtibiNa igen, próbálkozom. :) És igen, észrevettem, hogy régi, de nem igazán találok tökéletes leírást magyarul, és ugye ebben is rengeteg dolog van ami új. (Annak ellenére, hogy a szöveg régi:D ) Kihagytam ezzel kapcsolatban még egy kérdést. A szöveg a 4.1-es részből, illetve hozzá tartoznak az előzőek is: Noha a különböző részeket fájlrendszereknek neveztük az eddigiekben, nem feltétlenül szükséges, hogy valóban külön fájlrendszereken legyenek. Egy kicsi, egyfelhasználós rendszeren akár egyetlen fájlrendszeren is tárolhatók, ami egyszerűbbé teszi a dolgokat. A könyvtárfa esetleg máshogy is felosztható fájlrendszerekre, annak függvényében, hogy mekkora lemezeink vannak és hogy hogyan foglaljuk a helyet különféle célokra. A fontos az, hogy minden szabványos név működjön, például, ha a /var és az /usr egy partíción van, az /usr/lib/libc.a és /var/log/messages neveknek működniük kell, mondjuk úgy, hogy a /var alatti fájlokat az /usr/var könyvtárba másoljuk és a /var csak egy szimbolikus hivatkozás az /usr/var könyvtárra. Kérdés: Itt a különböző fájlrendszerekre bontást javasolja az írás, ezzel együtt jár az is, hogy külön partíciókra kerüljenek a dolgok. (Ez lenne a lényege, a partíciók) Ez is csak a helyreállításban jelent biztonságot? Tehát mindegy, hogy milyen partíciót használok? Elsődlegeset vagy kiterjesztettet és annak logikai partícióit. Illetve, hogy hány darab winchesteren osztom ezeket el? Jelent extra biztonságot (gondolok it hacker támadásra, de ez elég szélsőséges dolog lehet xd ) az, hogy külön (elsődleges) partíciókon vagy külön vinyókon helyezkednek el ezek? (Nem kérdezek butaságot??? )

      HtibiOhh, igen, ismerem, azt is, a megnevezésem a rossz! De tudom mire gondolsz. Megpróbálok figyelni erre.

      MorfyWindowsnál is alapértelmezetten a C-re telepít. Illetve ott kiválasztható a telepítés helye, de a C-n mindig létrehoz valami kis "cuccot" a telepített programoknak is Programja válogatja, van amelyik csak a C-re hajlandó települni, van amelyiknek tökmindegy hova teszed, és nem hoz létre mindegyik valami kis „cuccot” a C-n. Vagyis eléggé változatosak.

      MorfyKinek mi a butaság. :-) A Linux mindent „fájloknak” vesz, aztán hogy ezek fizikailag (partíciók) hol vannak, már más kérdés. A lényeg, hogy mikor keresi őket, akkor a „helyükön” legyenek a fájlrendszerében. A rendszer mappáinak külön partíciókra szétszedése nem jelent semmilyen plusz biztonságot, sem támadás, sem helyreállítás szempontjából (ez alól a /home a kivétel, ennek külön partíción tartása sok bosszúságtól menthet meg). A rendszer „klasszikus” mappáinak jól meghatározott szerepe és helye van a fájlrendszerben.

      MorfyItt a különböző fájlrendszerekre bontást javasolja az írás Hm... Ezzel a fájlrendszer-dologgal nem vagyok kibékülve, zavaró. Egy rendszeren beül nem lehet külön fájlrendszerekről beszélni. Ez egy fájlrendszer, nem tarom szerencsésnek a megfogalmazást. De az egész doksi mondatonkénti értelmezését nem vállalom, főleg, hogy a kellő tudás töredékével rendelkezem csak. :-(

        HtibiNagyon nagyon köszönöm a sok írást, sokat segítettél vele! :))

        Ha imádsz ilyen régi doksikat bújni, akkor ki ne hagyd a szabilinuxot se.

          a mesterÉs még valami, ami bármikor előtted van: man Elsőre mindjárt a man man.

          Htibi... és mivel multijúzer rendszer vagyunk, ezért minden felhasználónak külön beállítása is lehet ezekhez a programokhoz, a saját ~/.local/share mappájában. Így nem kell egymást tépni. :)

          Esetleg itt található frissebb. http://szabadszoftver.kormany.hu/sajat-oktatasi-anyagok/

            HtibiMég egyszer köszönöm a sok jó választ! Hálás vagyok értük. Még javában olvasgatok, minden nagyon érdekes. :D :)

            mumorecKöszönöm szépen, ezekbe is belepillantok, remélem hasznosabbak lesznek, mint az OKJ-ra kiadott PDF-ek. :)

            Ennyivel később: 6 év